Výše poplatků

Dotaz

7. 3. 2013
Výše poplatků

Dobrý den,

studoval jsem strukturu poplatků spojených s 2.důchodovým pilířem. Poplatky za správu a zhodnocení, respektive jejich maximální výše, jsou v zákoně jasně definovány.

Bohužel, takto exaktně nejsou definovány poplatky spojené s následným povinným „pojištěním důchodu“ – konkrétně poplatek za vstup do tohoto pojištění a poplatky za správu. Zákon „o 2.pilíři“ se pouze odkazuje na zákon o pojišťovnictví, ze kterého moudrý nejsem.

Nemáte vy nějaké lepší informace? Přijde mi to jako důležitá část celé mozaiky, jež může zásadně ovlivnit výhodnost či smysluplnost celého 2. pilíře.

S pozdravem,

Evžen Šubrt

Odpověď

Petr Gola 8.3.2013

Dobrý den,

ano, máte pravdu v zákoně o důchodovém spoření č. 426/2011 Sb. jsou stanoveny pouze maximální poplatky pro penzijní společnosti.

Podle § 32, odstavce 3) nesmí výše úplaty penzijní společnosti překročit 0,3 % z průměrné roční hodnoty fondového vlastního kapitálu v důchodovém fondu státních dluhopisů, 0,4 % v konzervativním důchodovém fondu, 0,5 % ve vyváženém důchodovém fondu a 0,6 % v dynamickém důchodovém fondu. Dále mohou penzijní společnosti účtovat 10% poplatek za zhodnocení. Poplatky jsou tedy poměrně nízké a většina penzijních společností bude účtovat maximální poplatky. Rozdíly ve výši poplatků jsou tedy v současné době mezi penzijními společnostmi minimální. Účtovat lze i jiné poplatky, např. za převod prostředků účastníka k jiné společnosti (nejméně 800 Kč).

Podmínky provozování pojištění důchodu se řídí zákonem upravujícím pojišťovnictví. Výplatu důchodu z II. pilíře nebude provádět penzijní společnost, ale pojišťovna, se kterou občan účastný v II. pilíři uzavře smlouvu o pojištění důchodu. Přičemž platí, že smlouvu o pojištění důchodu bude moci uzavřít pouze ten, komu vznikne nárok na důchod z I. pilíře (nárok na státní důchod). Pojišťovnu si může každý občan zvolit libovolně, záleží na jeho rozhodnutí.

Podmínky jednotlivých pojišťoven se mohou lišit (není tolik omezena jako u penzijních společností), proto se vyplatí sledovat aktuální nabídku (a poplatky) jednotlivých pojišťoven (např. na internetu) a podle toho se rozhodnout, kterou pojišťovnu zvolit.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře