Žádost o invalidní důchod

Dotaz

22. 5. 2014
Žádost o invalidní důchod

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jaký postup je když bych si chtěl zažádat o invalidní důchod? Musím mít nějaké doporučení od svého ošetřujícího lékaře nebo stačí jít hned na OSSZ? Co vše případně potřebuji doložit. Podnikám, zdravotní a sociální pojištění si platím. Několik roků mám velké problémy se zády a od dětství jsem astmatik. Můžu mít v tomto případě nárok na invalidní důchod? Můžu pak při něm podnikat, na co si dát případně pozor? Můžete mi prosím poradit? Děkuji za radu.

Odpověď

Petr Gola 22.5.2014

Dobrý den,

 

pro přiznání invalidního důchodu musí být splněny tři zákonné podmínky: musí být přiznána invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně (invaliditu přiznává posudkový lékař OSSZ v rámci žádosti o invalidní důchod), současně žadatel o invalidní důchod musí získat potřebnou dobu pojištění, která se liší dle dosaženého věku a za třetí je nutné si o invalidní důchod požádat.

 

Při podání žádosti o invalidní důchod je tedy potřeba předložit: občanský průkaz, doklady o studiu (např. výuční list, maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom), vojenskou knížku, případně rozhodnutí o péči, zda jste pečovala o závislou osobu či doklady o práci v cizině… Situace může být individuální v závislosti na konkrétním průběhu pojištění, v případě nejasností Vám poradí pracovnice místně příslušné OSSZ.

 

Jestliže máte velké zdravotní problémy, potom je nutné si o invalidní důchod zažádat na místně příslušné OSSZ. V rámci žádosti o invalidní důchod bude Váš zdravotní stav přezkoušen posudkovým lékařem, který rozhodne, zdali zdravotní problémy jsou dostačující k přiznání invalidity prvního, druhého nebo třetího stupně. Rozhodnutí ohledně zdravotního stavu je tedy plně v kompetenci posudkového lékaře.

 

Případná výše invalidního důchodu závisí na třech parametrech (získané době pojištění – doba pojištění se u invalidních důchodu dopočítává), příjmech, ze kterých bylo odváděno důchodové pojištění a přiznaném stupni invalidity. V praxi však mají někteří občané zdravotní problémy, ale tyto problémy mohou být dle posouzení posudkového lékaře nedostatečné a není přiznána invalidita a následně je žádost o invalidní důchod zamítnuta.

 

Občané pobírající invalidní důchod mohou být zaměstnaní nebo vykonávat samostatnou výdělečnou činnost. Výše příjmu není limitovaná. Vykonávaná činnost by však měla odpovídat aktuálnímu zdravotnímu stavu. U občanů pobírající invalidní důchod prvního nebo druhého stupně se dokonce předpokládá, že budou pracovat a mít vlastní příjem, neboť doba pobírání invalidního důchodu prvního a druhého stupně nepatří mezi náhradní doby pojištění pro výpočet následného starobního důchodu.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře