Živnostník v důchodu

Dotaz

7. 8. 2014
Živnostník v důchodu

Dobry den prosim Vas o podani informaci. Odchazim tento rok do duchodu a jsem zivnostnik psdnikam ve stavebnictve ,chtel bych si zivnost ponechat.Jake jsou podninky a odvoda ktere musim platit. predem dekuji petr

Odpověď

Petr Gola 8.8.2014

Dobrý den,

 

jestliže odcházíte do řádného důchodu, tak nejste nijak limitován. V řádném důchodovém věku můžete mít libovolný příjem ze samostatné výdělečné činnosti. Budete tedy současně pobírat řádný starobní důchod a příjem ze samostatné výdělečné činnosti.

 

I z podnikání v důchodovém věku je nutné odvádět z hrubého zisku daň z příjmu fyzických osob, sociální a zdravotní pojištění. Sazby povinných daní jsou shodné pro všechny OSVČ, tedy i pro podnikání starobní důchodce. Budete tedy odevzdávat stejné tiskopisy jako doposud a ve stejném termínu. Budete muset odevzdat daňové přiznání na finanční úřad a přehled o příjmech a výdajích na místně příslušnou OSSZ a přehled o příjmech a výdajích na Vaši zdravotní pojišťovnu.

 

Výhodou při podnikání v řádném starobním důchodu je skutečnost, že nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ pro placení sociálního a zdravotního pojištění. Této výhody využijí OSVČ s nižším ziskem.

 

Při vyšších ziscích je zdanění podnikání ve starobním důchodu shodné jako podnikání v produktivním věku.

 

Výdělečná činnost ve starobním důchodu je považována pro účely placení sociálního a zdravotního pojištění za vedlejší činnost. Nemusí být tedy dodržen minimální vyměřovací základ. Zdravotní pojištění se zaplatí dle skutečného zisku. Vedlejší výdělečnou činnost (tj. pobírání důchodu) je potřeba doložit a splnit vůči uvedeným institucím oznamovací povinnost. Sociální pojištění se nemusí při vedlejší výdělečné činnosti platit do hrubého zisku (příjem – výdaj) za celý rok 2014 ve výši 62 261 Kč. Tento limit se poměrně snižuje dle počtu měsíců výkonu vedlejší výdělečné činnosti. Uvedený limit se každoročně nepatrně zvyšuje.

 

Praktický příklad – důchodce živnostník s nízkým ziskem

Pan XY bude mít za rok 2014 hrubý zisk 50 000 Kč (příjem – výdaj). Pan XY bude po celý rok 2014 starobní důchodce. Samostatná výdělečná činnost bude vedlejším zdrojem příjmů. Jiné příjmy za rok 2014 nebude pan XY mít.

  • Na zdravotním pojištění zaplatí za celý rok 2014 pan XY 3 375 Kč (50 000 Kč x 50 % x 13,5 %).
  • Na sociálním pojištění nezaplatí nic. Hrubý zisk 50 000 Kč je do limitu 62 261 Kč.
  • Na dani z příjmu fyzických osob nezaplatí pan XY nic. Daň z příjmu bude 7 500 Kč, po snížení daně o slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč, bude daň z příjmu 0 Kč.

Pan XY bude muset odevzdat daňové přiznání za rok 2014 na FÚ a přehledy o příjmech a výdajích na OSSZ a zdravotní pojišťovnu v zákonných termínech.

Při výpočtu daně z příjmu fyzických osob budete moci uplatnit všechny daňové slevy a nezdanitelné položky jako ostatní živnostníci.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře