Změna invalidity a výpověď

Dotaz

3. 11. 2014
Změna invalidity a výpověď

1. Po přiznání invalidity 3. stupně mi zaměstnavatel oznámil výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou bez odstupného a bez nabídnutí přeřazení na lehčí práci. Je tento postup právní ?

2. Teď pobírám důchod, jsem ještě ve výpovědní lhůtě, a nastupuji hospitalizaci – jak to bude s nemocenskou – důchovými dávkami – výpovědí – atd ?
Když by to bylo složitější vysvětlení, je možné s vámi kontakt i telefonicky? Mockrát děkuji za odpověď.

Odpověď

Petr Gola 3.11.2014

Dobrý den,

 

výpověď Vám musí zaměstnavatel vždy dát v souladu s § 52 zákoníku práce. Předpokládám, že se zaměstnavatel neruší nebo nepřemisťuje a ani jste hrubým způsobem neporušil pracovní kázeň. Proto Vám zaměstnavatel může dát dle mého názoru a pouze stručných informací výpověď z těchto důvodů: nadbytečnost, nemožnost konat dosavadní práci dle lékařského posudku, dlouhodobá ztráta zdravotní způsobilosti na základě lékařského posudku.

 

Nevím, z jakého důvodu jste obdržel výpověď, proto nejsem schopen říci, zdali máte nárok na odstupné či nikoliv. Odstupné dle § 67 zákoníku práce náleží při podání výpovědi ze strany zaměstnavatele z důvodu rušení zaměstnavatele nebo jeho části, přemístění zaměstnavatele nebo jeho části nebo stane-li se zaměstnanec nadbytečný. V těchto případech náleží odstupné ve výši jednonásobku až třojnásobku průměrného výdělku, to v závislosti na délce trvání pracovního poměru.

 

Když je pracovní poměr ukončen výpovědí zaměstnavatele nebo dohodou dle § 52 písmeno d), tak náleží odstupné nejméně ve výši 12násobku průměrného výdělku. Výpověď dle § 52, písemno d) je když nesmí zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice. V ostatních případech odstupné nenáleží.

 

Protože neznám odůvodnění výpovědi, tak Vám nejsem bohužel schopen říci, zdali Vám odstupné náleží či nikoliv. Poněvadž neznám tyto údaje, tak nemohu ani říci, zdali je podání výpovědi v pořádku. V případě, že máte pochybnosti ohledně obdržené výpovědi a s postupem zaměstnavatele nesouhlasíte, tak se můžete proti výpovědi samozřejmě bránit soudní cestou. V takovém případě bych Vám doporučil zastoupení právníkem.

 

Zaměstnanci pobírající invalidní důchod třetího stupně jsou omezeni v pobírání nemocenských dávek. Příjemci invalidního důchodu třetího stupně mohou pobírat nemocenskou nejdéle po dobu 70 dní při jedné pracovní neschopnosti a během jednoho roku. Příjemci invalidního důchodu třetího stupně přitom mohou nemocenskou pobírat nejdéle do skončení zaměstnání.

 

Obdržená výpověď nemá na výši invalidního důchodu vliv. Nadále budete tedy pobírat vypočtený invalidní důchod. Vlastní příjem během pobírání invalidního důchodu nemá na výši invalidního důchodu vliv. Přiznaný invalidní důchod se mění pouze z moci úřední automaticky, když dojde ke změně stupně invalidity, tak jak se to stalo Vám.

 

Na doplnění uvedu, že poživatelé invalidního důchodu třetího stupně mohou vykonávat práci s velkým ohledem na jejich zdravotní stav. Příliš náročná práce by mohla být zohledněna při pravidelné kontrole ze strany posudkovým pracovníků a mohlo být i důvodem ke snížení stupně invalidity. Pracovat při pobírání invalidního důchodu třetího stupně je možné, vždy však musí vykonávaná práce odpovídat aktuálními zdravotnímu stavu ve všech ohledem (časové náročnosti, fyzické a psychické náročnosti a dalších aspektech).

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře