V Senátu leží novela, která může stát seniory podle některých politiků v příštích letech až kolem 16 000 korun. Sněmovna totiž minulý týden schválila vládní předlohu o nižším růstu důchodů.
Senioři by dostávali v průměru o 272 korun méně
Novela, která podle opozice likviduje mezigenerační solidaritu, zavádí valorizaci penzí po tři roky o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Dosud se důchody zvyšovaly v případě inflace o její celou míru.
V praxi by to znamenalo, že průměrný důchod by se v příštím roce zvýšil zhruba o 156 korun místo původně očekávaných 428 korun. Penzista by tedy dostával za měsíc průměrně o 272 korun méně. Jenom za první rok by tak tratil 3 264 korun, přičemž ztráta do dalších let by se zvyšovala, z čehož pochází i odhad dopadu novely opozice až na 16 000 korun.
Náklady na důchody rostou
Vláda předložila novelu jako součást úsporných opatření ke snížení schodků rozpočtu. Za tři roky by měl stát uspořit celkem 47,7 miliardy korun. A ty by byly skutečně potřeba. Na penze se vydává více, než stát vybere na pojištění. Schodek bude navíc dále narůstat, jak se bude zvyšovat počet lidí v důchodu za současného snižování ekonomicky aktivní části populace.
Letos by se mělo na penze vydat asi 373,8 miliardy korun. Příjmy z pojistného mají podle očekávání dosáhnout 324,1 miliardy. Na důchodovém účtu by tak mělo chybět 49,7 miliardy. Příští rok by příjmy měly být 324,8 miliardy. Beze změny valorizace by výdaje činily 394 miliard, podle nového modelu by měly být téměř o deset miliard nižší. I tak ale bude na důchodovém kontě chybět bezmála 60 miliard. V roce 2015 by se výdaje měly přiblížit 402 miliardám, příjmy se mají dostat k 345 miliardám.